четверг, 16 декабря 2010 г.

LIIKLUSLIIKLUSLIIKLUS



Kallid õpetajad ja õpilased!

Lumerohke talv on saabunud ning kõigil suurtel ja väikestel võimalus sellest mõnu tunda! Et rõõmud jääksid tõesti rõõmudeks, palume lastele pidevalt meelde tuletada ohutu liiklemise nõudeid, eriti soovitame selgitada libeda ja pimedaga seotud ohte!


Murettekitav on asjaolu, et Tallinnas sagenevad liiklusõnnetused kuni 17 a jalakäijatega, kui 2009 11 kuuga sai vigastada 32 last, siis sel aastal koguni 42 last.

Eriti teevad muret liiklusõnnetused 10-13 aastaste jalakäijatega. Kui 2009 a 11 kuuga sai vigastada 11 last siis sellel aastal juba 22 last.

Enim jäävad lapsed hätta ülekäiguradadel sõiduteed ületades, ületades sõiduteed seisvate sõidukite varjust ning liigeldes pimeda ajal. Selles vanuses lapsed liiklevad juba palju iseseisvalt ning vajaka jääb vajalikest liiklusteadmistest ja oskustest.


Tuletage lastele meelde, et libe on kõigil- nii jalakäijatel kui autodel! Sõidukite peatumisteekond võib libedaga pikeneda mitmeid kordi! Kui kuival asfaldil 50 km/h sõitva auto peatumisteekond on ca 28 m, siis jäisel teel võib see pikeneda kuni 100 m.


Rääkige palun sõidutee ääres asuvate hangede ohtlikkusest, mis tõmbavad lapsi turnima. Kahjuks on mõnigi laps niimoodi sõiduteele libisenud.


Ettevaatust ühissõidukipeatustes- need on eriti libedad. Soovitame väiksematel lastel siseneda ja väljuda esimesest uksest, siis on ka juhil parem näha kui midagi juhtub! Seisva trolli v bussi eest või tagant sõiduteed ei ületata, vaid lastakse sõidukil peatusest lahkuda ning siis veendutakse sõidutee ületamise ohutuses- kui lähedal on ülekäigukoht, siis kasutatakse seda.


Pimeda ajal on raskem määrata läheneva sõiduki kiirust ja kaugust, eriti lumesajus. Soojad jopekapuutsid võivad varjata nähtavust!


HELKUR. Tallinna linna tänavad on kohati halvasti valgustatud- mis siis veel maapiirkondadest rääkida. Helkuri valguskiir tuletab juhile meelde, et ka jalakäijad on olemas. Korralik helkur on lähitulede valguses nähtav juba 130-150 m kauguselt ning autojuhile jääb sel juhul piisavalt aega, et sõitu aeglustada ja mööduda jalakäijast ohutult!


Kelgu ja suusarajad olgu sõiduteest kaugemal!

Kui märkate ise või lapsed teavad ohtlikku sõiduteel lõppevat liukohta, siis palume sellest teada anda meilile eve-mai.valdna@mnt.ee.

Lihtsustamaks õpetajate liikluskasvatusalast tööd on jätkuvalt võimalik Maanteeameti liiklusohutuse osakonnast tellida tasuta õppematerjale. Kataloog ja tellimisinfo:

http://www.mnt.ee/atp/failid/Kataloog.pdf


Ilusat ja ohutut talve jätku!


Eve-Mai Valdna

Põhja Regionaalne Maanteeamet

Liiklusohutuse osakond

50 78 232
eve-mai.valdna@mnt.ee

Комментариев нет:

Отправить комментарий